Fırında Makarna...


En sevdiğim yemekler arasında fırında makarna vardır. Eğer güzel ve tadında yapılmışsa asla hayır diyemem. Bu yüzden hep başkasının yapmasını beklemekten yorulup yapmayı öğrenmem gerekiyor dedim ve son zamanlarda sıkça yapmaya başladım. Ben öğrenci olduğum için biraz hazır malzemelerden yararlanıyorum ama bunun normal olduğunu düşünenlerdenim. Eğer mutfakta kolaylıklar sunuluyorsa neden yararlanmayalım, hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de verdiğiniz emeği ne aşağı nede-yukarı çekiyor önemli olan lezzetli olması.

Kendi yaptığım fırın makarnanın malzemeleri şöyle;
Yarım paketten biraz fazla ince uzun makarna( fırın makarna yerine bu çeşidi kullanıyorum.)
Bir paket Knorr beşamel sos
250-300 gr taze kaşar peyniri
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber


Yapılısı ise;
İlk önce makarnaları sıvı yağ ve tuz koyduğum kaynar suda haşlıyorum.Çok diri bırakmamaya dikkat ediyorum ben bu benim damak zevkim tabi.

Makarnalar haşlandıktan sonra suyunu süzüp kenarda beklemeye alıyorum. Soğuk sudan asla geçirmem ben makarnaları annemden öyle öğrendim ki su makarnanın tadını yavanlaştırıyor.

Makarna kenarda beklerken beşamel sosumu hazırlıyorum. Paketteki tarif 3, 3/4 su bardağı süt diyor ancak ben 3 su bardağı sütle yapıyorum, diğer türlü çok sulu bir sos oluyor.Biraz daha yoğun olması benim için ideal.

Sos kaynamaya başlayıp yoğunlaşınca altını kapatıyorum ve makarnaları sosun yarısıyla (kalan yarısı üzeri için) birleştiriyorum. Bu aşamada rendelediğim kaşar peynirinin yarısını ve bir miktar karabiberi de ekleyip harmanlıyorum.

Borcamı ister yağlayın ister yağlamayın ben yağlamasam da herhangi bir yapışma olmuyor. Harcı borcoma yayıp sosumun kalan kısmını üzerine ekleyip eşit şekilde yayıyorum ve üzerini kalan kaşar peynirleriyle kaplıyorum burada önemli olan bol kaşar peynirli olması bence.

190-200 derece önceden ısıtılmış fırında üzerindeki kaşarlar kızarıncaya kadar pişiriyorum.

Ve fırın makarnamız hazır, dilimlemeden önce biraz bekliyorum ki kolay dilimleyebileyim. Tam kendi damak tadıma uygun fırın makarnamı yapıp afiyetle yiyorum :) 
Yorumlar