Börülce Salatası...


 Uzunca bir aradan sonra Merhaba ve Hayırlı Ramazanlar arkadaşlar :) Rabb'im tuttuğumuz oruçları, bu mübarek ay içerisinde işlediğimiz sevaplarımızı kabul eylesin.


 Çok fazla ara verdiğimin farkındayım, ancak ailemin yanına döndüğümden bu yana bir mahmurluk çöktü üzerime. Ne zaman "hadi kızım kalk bloga yazı hazırla" desem bir tembellik çöküyor üzerime. Ama bugün tarifimi yapar yapmaz sıcağı sıcağına fotoğraflayıp hemen yazmaya giriştim. 
Malum Ramazan ayındayız, kendi adıma konuşmam gerekirse uzun saatler oruçlu kalmanın etkisiyle elbette açlık hissediyorum ama o ezan okunup suyumu içtikten sonra nefis işte gün içinde hazırladığımız yemeklerden en fazla bir iki kaşık alıp doyuyorum. Bu sebeple illa ki annemin elinden çıkan o lezzetli hoşaflardan veya salatalardan soframızda muhakkak bulunuyor. En hafifi ve iç serinleteni bu yemekler oluyor çünkü.Özellikle sahurda hoşaf ve doğal meyve sularını susuzluk hissetmemek adına doktorlarda öneriyor. Birazdan vereceğim salatalara benzer tariflerde hem iftarda hem sahurda bol vitaminli olması,tok tutması ve mide rahatsızlığına sebep vermemesi sebebiyle hoş alternatifler olabiliyor. Denemenizi tavsiye ederim :)


Tarif listesine geçecek olursak,
1,5 su bardağı haşlanmış börülce (karnıkara)
2 büyük adet közlenmiş kırmızı biber
10 adet kornişon turşu
bir avuç doğranmış ceviz içi
1/2 limon suyu
maydanoz
zeytinyağı
tuz
nar ekşisi

Dilerseniz;
konserve mısır veyahut sarı biber ilave edebilirsiniz

Yapılışı;
Börülceleri bir gece öncesinden üzerine geçecek kadar suya ekleyip, bekletiyoruz. Sabah kalan suyunu döküp temiz suda yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Haşlanmış ve soğumuş börülcelere malzemeleri ufak ufak doğrayıp ilave ettikten sonra sıvı sos malzemelerini de damak zevkimize göre ayarlayıp servise hazır hale getiriyoruz. İşte bu kadar basit ve kolay. Şimdiden hayırlı iftarlar diliyorum hepinize.

AFİYET OLSUN :)



Yorumlar