Kaş Bakımı-Kaş gürleştirme/Kaş uzatma...Uzun zamandır yazmayı planladığım fakat zaman kısıtından ötürü ertelediğim bu yazıya sonunda başlayabildim. Bu yazımı bekleyen birçok arkadaşım olduğunu biliyorum. Öncelikle onlar için ve bu yazıyı okuyacak olan sevgili okurlar için faydalı olmasını umut ediyorum, umarım beklentilerinizi karşılayabilirim.

Çeşit çeşit yağları alıp, denemeyi çok seviyorum.Özellikle saç ve kaş için ciddi bir yağ avcıyım. Hayatımın bir döneminde aktarlardan pek çıkmıyordum fakat her şeyin olduğu gibi bunların fazlası zarar deyip kendimi bir miktar dizginledim. Bu araştırma ve soruşturma evresinde de tabii kendimce bir takım formüller geliştirdim bugün de size kaş için kullandığım yağ karışımından bahsedeceğim.

Çok kısa kendi hikayemden bahsetmem gerekirse. Kaş yapım dağınık, gür fakat bunlara rağmen çok açık renkti. Ben de gençlik tabi bir de o dönemin modası sürekli ince, kavisli aldırmaya çalışıyordum. Fakat zamanla göz duruma alıştıkça daha ince aldırmaya başlamıştım. Ve yaklaşık 2 yıl önce bir anda aynada gördüğüme inanamadım. İncecik, kavisten eser yok, neredeyse her hafta aldırmak zorunda kaldığım kaşlara sahiptim ve o gün kaşlarımı eski haline çevirmeye karar verdim. Farkına varmamda doğal kaşlara dönüş de çok etkili oldu bunu yadsıyamam.

Ama tabi ki kaşlarımı uzatma ve gürleştirme evresi biraz sıkıntılı geçti. Bütün bayanlar bilir, kaşlar uzarken çirkin bir görüntü oluşur :( O dönem çokça kuaför değiştirdim çünkü ben uzatmaya çalıştıkça kuaför ablalarımız tekrar tekrar inceltiyorlardı. Neyse ki sonunda kafama göre birini bulabildim. (Eskişehir'de) Tuğba'nın yardımıyla beraber uzun bir süreci lakıyla tamamladık. Bu dönemde daha rahat uzatabilmem için kaşlarımı kapatsın diye perçem bile kestirdim ki asla kullanabildiğim bir model değildi ancak gizleme açısından çok faydalı oldu ;)

Ve tabii bana en fazla faydayı sağlayansa şimdi vereceğim bu karışım oldu. Süreci hızlandırdı, kaşlarım eski haline döndü. Tuğba bile duruma inanamadı. Öncesi ve sonrasına birebir şahit olduğu için hala diğer müşterilerine anlatıyor :)

Çok ufak bir not düşmek istiyorum. Eğer doğuştan ince, kısa, seyrek kaşlarınız varsa tabii bir anda kaş fışkırmıycaktır. Ama bakım yapması ve eğer dökülme problemi de varsa bu konuda işinize kesinlikle yarayacaktır. 

Peki ben neler kullanıyorum ?
20 damla hint yağı
20 damla kayısı yağı
25 damla çam terebentin yağı
1 kapsül bemiks ampul
sarımsak
boş bir şişe


Çam terebentin, kayısı, hint yağları ve bemiks ampulü kullanacağım şişe içerisine ekliyorum. Bemiks ampulü kırarken dikkatli olun, elinize zarar gelmesin.Bir havlu veya bez arasında rahatça kırabilirsiniz. Bemiks biraz ağır kokan bir madde. Fakat dayanmanız gerekecek en fazla etkiyi gösteren malzemelerden biri o çünkü.

Çam terebentini biraz fazla kullanmamın sebebi diğer iki yağa oranla akışkan bir yapısı olması, kayısı ve hint yağları daha koyu kıvamlı olduğu için karışımı böylece biraz sulandırmış oluyorum. 


Ps: Şişeleri watsons  ve gratislerden çok makul fiyatlara bulabilirsiniz.Yağları ise güvendiğiniz bir aktardan temin edebilirsiniz.


Evet karışımın hazırlanışı bu kadar basit sadece 5 dakika peki bunu nasıl uyguluyorum ?


Geceleri yatmadan önce bir baş sarımsağı ortadan ikiye bölüp parmaklarım yardımıyla sıkıyorum. Böylece içindeki sıvısı/özü dışarı çıkıyor. Yarım sarımsağı bir kaşıma, diğer yarısını diğer kaşıma uyguluyorum.Özellikle eğer kaşınızı yeni aldırmışsanız sarımsağın özü sayesinde kaş diplerinizde o yanma hissini duyucaksınızdır. 

Sarımsağı sürdükten sonra yaptığım karışımı bir pamuk veya çubuk yardımıyla hemen uyguluyorum. Ve yatıp uyuyorum :) Gece boyunca kaşlarım da kalması daha etkili oluyor. Sabahları duş aldıktan veya yüzünüzü sabunladıktan sonra koku da kalmıyor merak etmeyin. 


Benzer bir karışımı şampuanım içinde de kullanmıştım. Bu malzemelere ek olarak Evigen ampul ve bepanten ampul eklemiştim. Özellikle şiddetli saç dökülme probleminiz varsa bu kapsülleri kullanmanızı öneririm. Yalnız sadece belli bir süre ! 

Bu ampülleri eczanelerden edinebilirsiniz. Bu karışımda kullandığım Bemiks ampulün içinden 5adet kapsül çıkıyor ve yanlış hatırlamıyorsam 4 TL gibi bir fiyata almıştım.Ne kadar süre kullanmanız gerektiğini soracak olursanız?
 Var olan tüm kıl kökleriniz tomurcuk gibi belli olmaya başlayana kadar devam edin yani etkisini görene kadar. Ben hala bakım yapması açısında kullanabiliyorum.Bir süredir ara verdiğim için bu yazıda hazırladığım karışımı kullanıcam :)

Söylediğim gibi uzatma, gürleştirme ve dökülme problemleri için etkili bir karışım. Çünkü bitkisel yağlar bu tarz konularda kimyasal ürünlerden çok daha etkili. Kullanıp etkisini görmüş biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Tüm bunlara ek olarak kaşlarımı şekillendiren kişiden bahsetmek istiyorum. Araştırmalarım sonucunda Bursa'da bu konuda profesyonel tek bir kişiye ulaşabildim. O kişi de Dilber Terzioğlu. Kendisi hem makeup artist hem de kaş tasarımcısı. Bursa'da yaşayanların ulaşabilmesi açısından iletişim adresini buraya ayrıca bırakmak istiyorum.

İnstagram:
https://www.instagram.com/kasmakeup_dilberterzioglu/


İletişim Adresi:
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No.15/2 Osmangazi
(0224) 224 97 11


Yorumlar