The LifeCo Organik Hindistan Cevizi Yağı...


Son zamanlarda Hindistan cevizi yağı modası aldı başını gitti. Daha bir kaç ay öncesine kadar bulmak zorken şimdilerde çoğu kozmetik ve bakım markasının raflarında bulabilmek mümkün. Kullanılsın kullanılmasın artık çoğumuzun evinde bir kavanoz Hindistan cevizi yağı vardır diye düşünüyorum. Peki gerçekten gerekli mi, olmazsa olmaz mı, abartıldığı, üzerine konuşulduğu kadar faydalı mı diye sormadan geçemiyor insan. 

Benim Hindistan cevizi yağıyla tanışmam yaklaşık 6-7 ay öncesine dayanıyor. Güvendiğim ve sürekli takip ettiğim iki blogger da bahsedince kullanım alanlarını ve faydalarını biraz araştırmaya başladım. Bu zaman içinde Bursa Metro'da tesadüf eseri The LifeCo markasına ait Hindistan cevizi yağını görünce hemen bir kavanoz edindim. 

Hindistan cevizi yağının kullanım alanı aslında çok geniş. Mutfakta salataların içine besin değeri açısından ve sağlıklı bir yağ olmasından dolayı kullananlar var. Bunun haricinde hamile kadınlar hamilelik döneminde çatlaklarını önlemek adına nemlendirici olarak kullanıyor. Tırnak etini yumuşatmak ve dudak nemlendirmek için de kullanımı mevcut.Ve daha belki benim bile bilmediğim şekillerde kullanılabiliyor. 

Ben aldığım günden bu yana sadece ama sadece saçlarımda kullandım ama düzenli bir şekilde. Yağlı bir saç yapısına sahibim ancak bu tarz bakım yağlarını kullanırken saç derim daha çok yağlanır mı gibi herhangi bir çekincem olmaz. Hindistan cevizi yağını kullanırken de hiç çekinmedim.

Dediğim gibi saç bakımında kullandım, peki ne sebeple ve nasıl?
Saçlarımı sosyal medya hesaplarımdan beni takip edenler bilir kısa boylarda kullanırım ve çok sık kestiririm. Sürekli farklı modeller kullandığım için çabuk uzamasını istiyorum ki farklı şekillerde kullanabileyim. Hindistan cevizi yağı da hızlı uzatır denildiği ve o sebeple de kullanıldığı için saçımda kullanmayı tercih ettim. Benim bu yağdan öncelikli beklentim buydu yani, hızlı uzatması. 

Ayrıca saçımdaki dönemsel yani mevsim geçişlerinden kaynaklanan dökülmeleri de azaltması amacıyla kullandım. Dökülmeleri azalttığı ve yeni saç çıkarttığı da yine kullanıcı yorumları arasındaydı.

Son olarak tabii ki bakım yapsın. Kullandığımız şampuanlardan, hava kirliliğinden, her gün yaptığımız ısı işlemlerinden zarar gören saçlarım sağlıklı bir görümüm kazansın istedim.

Sonuç olarak bunları yerine getirdi mi peki!
 Büyük bir ölçüde evet. Müthiş bir uzama sağlamasa da takviye ürünlerle iyi bir iş çıkartıyor. Dökülmeleri azaltmada çok daha başarılı buldum ki bence de düzenli kullanımda yeni saç çıkarttığına da inanıyorum. Ve benim en memnun kaldığım özelliği kesinlikle sağladığı bakım oldu. Saçıma ışıltı kattı,yağ olmasına rağmen herhangi bir ağırlık bırakmadan dolgunlaştırdı ve onardı. Saçımı çok yıprattığım bir dönemde kullandığım için Hindistan cevizi yağının onarımını fark edebildim. Ondan sonra toparlayabildim zaten saçlarımı. 


Kullanım şeklimden de biraz bahsetmem gerekirse; haftada bir kez bütün saçıma dipten uca kadar sürüp eşit bir şekilde dağılması için tarakla tarayıp bekletiyorum. Bazen bir gece öncesinden sürüp streçleyip öyle uyuyorum. Böylece gün boyu beklememe gerek kalmıyor. Bütün gece saç yağı emiyor. Ertesi sabah duşa girip arındırıyorum. Ya da sabahtan sürüp en azından 5-6 saat öyle bekleyip duşa giriyorum. Duşta da arındırması gayet kolay, yapılması gereken sadece saçı ıslatmadan önce şampuanı bütün saça sürüp öyleyken suyla köpürtmek. Böyle yaptığımda arındırmama gibi bir sorun yaşamıyorum,diğer tüm yağlı ürünlerde dahil.

Hindistan cevizi yağı ortam ısısıyla hal değiştirebiliyor. 24,5 derecenin altında katılaşıyor. Sıcaklık değeri yükseldiğinde ise sıvı hale dönüyor. Kışın soğuk havalardan dolayı hep donuk halde olduğundan ben kullanacağım kadarını bir tabağa alıp biraz yumuşamasını bekleyip öyle sürüyorum saçlarıma.Sosyal medya hesaplarından bana ulaşmak isterseniz;
İnstagram; kubraoznll
Snapchat; kubraoznl
varsa sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Yorumlar

  1. saçlarıma maske olarak uyguluyorum ben de :) oldukça faydasını gördüm yumuşatma anlamında

    YanıtlaSil

Yorum Gönder