VANİLYA KOKULU BİR YAZI: YEMEK VE TATLI TEMALI EN İYİ 10 FİLM

 Öyle bir liste ki bu izlerken acıkmamak, mutfağa koşmamak mümkün değil. Damakta eşsiz tatlar bırakıp yüzde gülümseyişle son dokunuşu yapan baharat kokulu bir yolculuk bu. Hani nerede portakallı ördeğim, orman meyveli turtam dedirten :)

Hayatlarımızın en önemli meselesi olan yeme-içme konusu şimdiye kadar ne yazık ki çok az sinema filmine konu olmuş. İçlerinden izleyip en sevdiğim ve kendi adıma en iyileri bu listeye ekledim. Kahramanların kimisi turtaları sayesinde kendine yeni bir hayat kurmaya çabalarken , kimisi en iyisi olmak ve üçüncü Michelin yıldızına sahip olmak ya da yıldızlarını kaybetmemek için büyük bir mücadele içine giriyor. Kısacası mutfakta aşkta var umutta.


NOT: Filmler belli bir sıralamaya göre düzenlenmemiştir. Her birinin IMDb puanının üzerine tıkladığınızda ilgili filmin sayfasına ulaşabilirsiniz.


1.JULİE AND JULİA (2009)

   İki gerçek hikayeden yola çıkan film, farklı zaman dilimlerinde yaşayan ve kendi zaman dilimlerinde benzer mücadeleler vermiş olan iki kadının hikayesini merkez alıyor. Zaman ve mekan olarak ayrı olsalar da hayatları iç içe geçen bu iki kadın, bizlere tutku ve cesaretle her şeyin başarılabileceğini gösteriyor. Baş rollerinde sinemanın yaşayan efsanelerinden Meryl Streep ve başarılı oyuncu Amy Adams'ın yer aldığı filmde komedi, dram, romantizm gibi farklı türler bir arada kullanılmış...  (IMDb: 7,0)

"İf you are afraid of butter use cream." -Julia Child 
2.CHOCOLAT / ÇİKOLATA (2000) 

Ufak bir Fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. Oldukça kasvetli ve monoton günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları son derece sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Zevkin, eğlencenin, neşenin,umudun ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu.Lakin kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. Bunların en başında, ahlak bekçiliği yaparak kasabada dilediği gibi bir ortam yaratan belediye başkanı gelmektedir. Ama birbirinden lezzetli çikolataların karşısında durmak, o kadar da kolay değildir...  (IMDb: 7,3)


"Hangi düşünceyi satıyorsunuz? -Çikolata..."3. CHARLİE AND THE CHOCOLATE FACTORY (2005)

 Charlie ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, çikolata fabrikasıyla zengin olmuş Willy Wonka'nın esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Ama bir gün Willy Wonka 5 çikolata ambalajının altına altın bilet saklamıştır. Altın biletleri bulan 5 çocuk fabrikaya girme hakkına sahip olacak ve içlerinden biri hayallerinin ötesinde bir dünyaya kavuşacaktır. Ve Charlie ise çikolata alamayacak kadar fakir olmalarına rağmen o fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır. (IMDb: 6,7)


"Fıstık gibi kokuyorsun, fıstığa bayılırım..."4.EAT PRAY LOVE / YE DUA ET SEV (2010)
   
  Senaryosu Ryan Murphy'ye ait olan ve yazar Elizabeth Gilbert'ın kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı Eat, Pray, Love kitabından uyarlanan filmde Julia Roberts, ABD'nin bu popüler yazarını canlandıracak. Roberts'a filmde, The Visitors ile Oscar'a aday olan Richard Jenkins eşlik edecek. Film, hayatta herşeye sahip olan ama bir türlü tam bir mutluluğa erişemeyen Elizabeth'in acılı bir boşanma ve depresyonun ardından kendini keşfetme sürecini anlatıyor. (IMDb: 5,7)

"Mutluluk, çaba harcayarak elde edilir. Onun için kavga eder, uğraşır, ısrar eder ve bazen onu ararken dünyayı dolaşırsın."5.NO RESERVATİONS / AŞK TARİFİ (2007)

  İyi bir baş aşçı olan Kate, hayatını tıpkı çalıştığı restoranın mutfağını yönetir gibi yaşamaktadır. Disiplin ve mükemmeliyetçilik başta olmak üzere kuralcı, tatlı sert bir kadındır. Bir gün yaşamı, hayatına giren iki kişi ile değişime uğrar. Yeğeni Zoe’nun gelmesi ile dengeleri alt üst olan Kate bir taraftan da aşka doğru yol almaktadır. Nick’e hissettikleri alıştığı disiplini aşan bir duruma sevk eder onu. Şimdi bu yeni hayatla mücadele söz konusudur. Hiçbir şeyin kurallar içinde kalması pek olası görünmemektedir. (IMDb: 6,3)6.THE HUNDRED- FOOT JOURNEY  (2014)
  
    Bombay'da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay'dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa'nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar. Böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker. Bu nedenle de bölgenin prestijli restoranı Le Saule Pleureur'de bir telaş başlar. Şef Madame Mallory, yeni rakibi Hassan'ın kendinden daha yetenekli olduğunu fark etmiştir ve bu durum, aralarında esaslı bir rekabetin doğmasına neden olur.         (IMDb: 7,3)7.WAİTRESS (2007)

   Jenna, kocası Sisto'nun baskılarından sıkılmış, kesinlikle parçası olmak istemediği bir hayat sürmektedir. En büyük hayali ise garsonluk yaparak biriktirdiği para ile bir gün kocasını terk edebilecek gücü bulabilmektir.Sahip olduğu eşsiz yeteneği sayesinde, inanılmaz lezzette ve görüntüde pastalar ve kekler yapabilmektedir. Hayatındaki zorluklarla ve sorunlarla baş edebilecek gücü, sadece kendini mutfağa atabildiği zaman bulabilmektedir. Fakat hayat bir gün hiç beklenmedik bir sürpriz hazırlar. Hesapsız bir şekilde gelen hamileliği bütün beklentilerinin ve umutlarının sarsılmasına neden olacaktır. Ama diğer bir yandan da, hayatında hiç hissetmediği kadar büyük bir güven duygusu ile dolmuştur içi. Doğmamış çocuğundan gelen mektuplar, önüne yepyeni bir pencere açılmasına neden olacaktır.  (IMDb: 7,0)

"Jenna'nın film boyunca içinde bulunduğu her duygu- durumla ilgili yaptığı sevimli turtalar:)8.BURNT / ÇOK PİŞMİŞ (2015)

     Adam Jones (Bradley Cooper), Paris'te 2 Michelin yıldızlı bir restoran yönetmiş çok usta bir şeftir. Ancak sorumsuz tavırları ve uyuşturucu bağımlılıkları restoranını kaybedip dibe vurmasına yol açar. Kariyerine yeniden başlamak ve 3 Michelin yıldızı elde etmek isteyen Jones, Londra'da etrafına yeni ve yetenekli bir ekip kurarak her şeye en baştan başlamaya karar verir.  (IMDb: 6,6)

''Aşağılık adam bir taşı bile pişirebilir.''9.HAUTE CUİSİNE / SARAYIN TADLARI (2012)

Perigord'lu ünlü şef Hortense Laborie , Fransa Cumhurbaşkanı kendisini özel ahçısı olarak işe alıp, Elysée Sarayı'ndaki bütün yemeklerin hazırlanması sorumluğunu verince şaşırıp kalır. Diğer mutfak çalışanlarının kıskanç tepkilerine rağmen boyun eğmeyen yapısıyla Hortense çarçabuk işe koyulur. Ahçılığının özgünlüğü ile cumhurbaşkanını hemen tavlasa da, iktidar yolları tuzaklarla döşelidir. Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın özel ahçısının olağanüstü hikayesine dayanarak yapılmıştır. (IMDb: 6,4)10. ŞEFLERİN SAVAŞI / THE CHEF (2012)

Jacky Bonnot, aşçılık mesleğine gönül vermiş ancak mesleğinde bir türlü istediği seviyeye ulaşamamış bir kişidir. Sevgilisi Beatrice ile birlikte yolunu gözledikleri bebekleri için güzel bir hayat hazırlama telaşında olan Jacky, geçim sıkıntısından boyacılık dahi yapmaya razıdır. Öte yandan usta şef Alexandre Lagarde ise mesleğinin zirvesinde olmasına karşın patronu Stanislas Matter ile sorunlar yaşamaktadır. Farklı kulvarların yarışçıları olan bu iki kişinin tek ortak noktası vardır, o da gastronomidir. Bir tesadüf sonucu karşılaşmış olsalar da, iki aşçının da birbirinden öğrenecek şeyleri vardır. (IMDb: 6,6)
İYİ SEYİRLER...March Free Wallpaper Downloads
Yorumlar